Steruj swoim streamem i innymi programami za darmo przy pomocy telefonu.

Niezależnie od tego czy jesteście grafikami, streamerami czy montażystami, na pewno prędzej czy później będziecie chcieli przyspieszyć swoją pracę. Na rynku dostępne są narzędzia, które mogą Wam to ułatwić, takie jak na przykład Stream Deck od Elgato czy Loupe Deck. Jeden problem, jaki napotykamy przy chęci zaopatrzenia się w te cudeńka to niestety cena. Jest ona dosyć wysoka (od 500 do ponad 1000 zł), a zważywszy, że niektórzy nie zajmują się profesjonalnie wymienionymi wcześniej zajęciami – nie do końca jest się pewnym czy warto inwestować taką sumę w coś, czego możemy nie mieć okazji w pełni wykorzystać.

I tutaj z pomocą może przyjść Wasz własny smartfon. Dokładnie. Macie możliwość ustawienia makr w aplikacji i połączenia telefonu z komputerem. Żeby tego było mało jest możliwa opcja bezprzewodowa, więc nie musicie się obawiać kolejnych metrów przewodów pod biurkiem. A sama konfiguracja połączenia jest dziecinnie prosta (swoją drogą jak obsługa całego programu).


Wstępna konfiguracja Touch Portal

Przygodę z aplikacją rozpoczynamy od wizyty na głównej stronie producenta oraz w sklepie, w którym nabędziecie ją na swój smartfon (adresy także znajdziecie na stronie w zakładce „Downloads”). Przechodzimy przez proces instalacyjny i po wszystkim powinniście mieć gotowy do użycia program na swoim komputerze oraz w telefonie.

Najpierw uruchamiacie Touch Portal na swoim komputrze, a następnie na smartfonie. Uwaga – upewnijcie się, że macie najnowszą wersję, gdyż wtedy cały proces łączenia się powinien przebiec automatycznie. Jeżeli jednak tak się nie stanie, na dolnym pasku aplikacji (na komputerze) powinniście mieć adres IP, porty i status połączenia z urządzeniem. Upewnijcie się, że te same informacje wprowadzone są do smartfonowej aplikacji.

Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, powinniście otrzymać takowe potwierdzenie na obu urządzeniach. Dla dodatkowej pewności sprawdźcie w desktopowej wersji stan połączenia i nazwę urządzenia na wspomnianym wcześniej pasku, na dole po prawej stronie.


Konfiguracja makropoleceń

Czas na danie główne, czyli konfigurację opcji, jakich będziemy chcieli używać. Na ekranie głównym (zakładka „Pages”) widnieje wizualizacja ekranu Waszego telefonu. Naturalnie można zmieniać orientację ekranu pomiędzy wersjami wertykalną i horyzontalną. Po prawej stronie możemy ustawić liczbę wyświetlanych kafelków w rzędach i kolumnach.

Domyślnie ekran Waszego smartfonu (i tego realnego i na aplikacji komputerowej) będzie pusty. Aby dodać przycisk z instrukcją (wszystko teraz robicie w komputerze), klikacie w puste miejsce na ekranie smartfona. Po najechaniu na ekran kursorem powinny się podświetlić takowe wolne miejsca. Wybieracie sobie, które Wam odpowiada (później można je dowolnie przemieszczać drag&drop) i klikacie.

Teraz powinniście się znajdować w panelu do edycji instrukcji, jakie ma wykonać Wasz przycisk. Po lewej stronie znajdują się gotowe instrukcje, jakich możecie użyć. W większości powinny wystarczyć dla przeciętnego użytkownika, jeżeli nie planujecie nie wiadomo czego. Po prawej stronie macie edycję samego przycisku – możecie zmienić kolor, dodać obramowanie, tekst lub wgrać gotową grafikę, która będzie go reprezentować.

Na potrzebę tego wpisu posłużę się prostą instrukcją odpowiadającą za otwarcie strony internetowej. W instrukcjach po lewej wyszukuję zakładkę „Navigation” i z niej wybieram pozycję „Open URL”. Jeżeli ciężko znaleźć interesującą nas opcję, możemy skorzystać z wyszukiwarki na górze listy i tam także wpisać frazę „Open URL”. Pozostaje nam jedynie skopiowanie lub ręczne wpisanie adresu URL. Instrukcja jest gotowa, jeżeli chcecie teraz można pobawić się wyglądem samego kafelka. Ja na zdecydowałem się na proste logotypy z kolorami im odpowiadającymi. Gotowe grafiki możecie znaleźć w internecie lub zrobić je samemu. Jeżeli wszystko Was zadowala, wystarczy kliknąć opcję zapisania. Gotowe!


Podsumowanie

Touch Portal to świetna opcja dla wszystkich, którzy póki co nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na luksusy w postaci Stream Decka lub Loupe Decka, a chcą sprawdzić czy korzystanie z takich rozwiązań do nich przemawia. Nawet bym się skłaniał ku opinii, że producenci tamtych rozwiązań mogliby się pokusić o zaimplementowanie funkcji z Touch Portal do swoich urządzeń. Mówię tutaj chociażby o sterowaniu przez Wi-Fi. Nikt nie lubi dodatkowych przewodów plączących się za komputerem, a sterowanie bezprzewodowe jest naprawdę wygodne w tym przypadku.

Inną rzeczą, która przemawia za Touch Portal jest fakt, że pełna wersja kosztuje około 60 zł. W podstawowej jesteśmy ograniczeni do dwóch stron po osiem przycisków każda. W pełnej wersji otrzymujemy nielimitowaną liczbę stron, na której możemy umieścić ponad sto kafelków. Moim zdaniem jak najbardziej warto i stosunek ceny do jakości/oferowanych opcji jest tu naprawdę bardzo atrakcyjny.

Reasumując, jeżeli jesteście streamerami, montażystami lub zapaleńcami symulacji, którzy potrzebują masy opcji i przycisków, a jednocześnie nie chcecie wydać zbyt dużo – Touch Portal jest odpowiedzią dla Was.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *