Ostatnia tradycyjna odsłona targów E3 odbyła się jeszcze w 2019 roku. Czy to zwiastun końca wielkiego święta graczy?

Niestety, stało się to po raz kolejny – jedno z największych wydarzeń w branży growej ostatnich dwóch dekad ponownie zostało odwołane.

O tym, że targi E3 (Electronic Entertainment Expo) urosły do rangi legendarnej raczej nie trzeba tłumaczyć żadnemu graczowi. Święto, na które co roku czekają nie tylko gracze, ale i wydawcy, aby zaprezentować efekty swoich prac – ponownie się nie odbędzie. Nawet w formie online.


Jaki jest powód odwołania E3 2023?

Z udziału w wydarzeniu wycofało się zbyt wielu wystawców. Ostatnim dużym producentem, jaki zrezygnował z udziału był Ubisoft. Wcześniej jednak wśród rezygnujących znalazł się Microsoft, Nintendo, SEGA czy Tencent. Warto zaznaczyć, że owi producenci będą mieli w zanadrzu prezentacje online zorganizowane we własnym zakresie. Czy to już powolne odchodzenie od formy targów na rzecz wydarzeń organizowanych przez same studia? Czas pokaże.

Ponadto wydano oświadczenie, które stwierdza, że wydarzenie nie przyciągnęło wystarczającego zainteresowania, aby targi były zorganizowane na zadowalającym poziomie.

Na twitterze zostało opublikowane oficjalne potwierdzenie tej informacji.


Ponadto do uczestników rozesłano informację drogą email. Możemy z niej wyczytać takie oto podsumowanie całej sprawy:

Była to trudna decyzja z racji całego wysiłku włożonego w organizację przez nas i naszych partnerów, ale zrobiliśmy co było konieczne dla branży i dla samego wydarzenia. Doceniamy i rozumiemy, że firmy, które mogły wziąć w nim udział, nie miały przygotowanych grywalnych wersji demonstracyjnych i że wyzwania związane z zasobami sprawiły, że obecność na E3 tego lata była przeszkodą, której nie mogły pokonać. Natomiast jeśli chodzi o marki, które zobowiązały się pojawić na E3, jest nam przykro, że nie mogliśmy dla nich zorganizować wydarzenia na jakie zasługują i jakiego oczekiwały.


Koniec czy początek czegoś nowego?

Większość tych, którzy zrezygnowali zrobili to na rzecz własnych konferencji. Nie ma co ukrywać, że idziemy z duchem czasu i zmienia się format tego typu wydarzeń. Organizacja konferencji na własną rękę lub/oraz w formie online wydaje się chyba bardziej opłacalne z punktu widzenia marketingu danej firmy.

E3 było organizowane nieprzerwanie od 1995 do 2019 roku – łącznie było to 25 edycji. Edycja 2020 została odwołana w związku z pandemią COVID-19. W 2021 roku z postępującym zagrożeniem pandemicznym postanowiono zorganizować wydarzenie tylko w formie online pod nazwą „Electronic Entertainment Experience”. 2022 przyniósł kolejne rozczarowanie – kolejne odwołanie związane z pandemią i zapowiedź nad poprawą i ulepszeniem formatu na przyszły rok. Nadszedł 2023 i z planowanej odświeżonej i poprawionej wersji nie zostało nic, nawet nie otrzymaliśmy zapowiedzi odnośnie przyszłego roku. Nie mając żadnego potwierdzenia, może być to i nawet definitywny koniec.

Jednak ponownie pojawiają się tłumaczenia nad pracami dotyczącymi ponownego poprawienia i organizacji imprezy, tak aby podołała ona obecnym standardom. Czy tak będzie? Zobaczymy. Dobrze, że trwają próby odratowania kultowej imprezy i miło byłoby wrócić do niej po tylu latach. Chociaż z każdym kolejnym anulowaniem i postępującym rozwojem wydarzeń w formie online, zaczynam coraz bardziej w to wątpić.


Inne growe imprezy w 2023

Na otarcie łez zostają inne wydarzenia dla graczy, chociażby Summer Game Fest czy Gamescom, drugie po E3 największe targi gier.

Summer Game Fest – 8 czerwca 2023 | Online, Los Angeles, Stany Zjednoczone

Gamescom – 23-27 sierpnia 2023 | Kolonia, Niemcy

Poznań Game Arena – 6-8 października 2023 | Poznań, Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *