Jeżeli jakiś mikrofon mogę z czystym sumieniem polecić, będzie to właśnie ten.

Kiedy myślimy o mikrofonach na myśl przychodzą takie firmy jak Blue czy Shure, liderzy na rynku pod względem profesjonalizmu i wykonania. Ja jednak mam z lekka odmienną propozycję, która dobrze się sprawdza i nie kosztuje kilkuset złotych.

Maono XLR to propozycja dla użytkowników i twórców, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w nagrywaniu profesjonalnego audio. Zestaw kosztujący w granicach 150 zł daje nam wszystko, co niezbędne do rozpoczęcia naszej przygody z podcastami, nagrywaniem komentarza, streamowaniem czy po prostu rozmowami ze znajomymi.

Od razu na wstępie zaznaczę, że mikrofonu używam od jakichś dwóch lat i opinie bazują na moich doświadczeniach.


Zawartość zestawu

Opisywany przeze mnie zestaw znajdziecie także TUTAJ. Dziś z tego co widzę ciężej go dostać, o ile w ogóle. Główną różnicą jest to, że owe mikrofony nie posiadają przedwzmacniacza sygnału i pracują na wejściu XLR-jack. Ja posiadam i recenzuję zestaw z przedwzmacniaczem firmy Mozos.

W skład zestawu wchodzą:

  • Mikrofon firmy Maono z wejściem XLR i charakterystyce kardioidalnej
  • Wzmacniacz sygnału Phantom 46V firmy Mozos
  • Ramię mikrofonowe z imadłem do zamocowania na np. biurku
  • Koszyczek antywstrząsowy
  • Gąbka na mikrofon
  • Pop-filter
  • Komplet przewodów

Po połączeniu wszystkich elementów ze sobą, mikrofon jest od razu gotowy do użycia, nie instalujemy do niego żadnych sterowników.


Jakość dźwięku

Najważniejszy akapit, czyli jak mikrofon wypada podczas użytkowania? Po pierwszym podłączeniu i rozpoczęciu zabawy w postaci dostosowywania czułości – to właśnie ta czułość mnie zszokowała. Mikrofon był w stanie wyłapać dźwięki z sąsiednich pomieszczeń. Niektórzy powiedzą, że przesadzam, ale zaznaczam, że to jest mój pierwszy taki mikrofon „semi-profesjonalny”.

Sam przedwzmacniacz, jak napisałem wyżej – bardzo dobrze się spisuje, naprawdę trzeba mieć na uwadze dobre ustawienie czułości, aby nie zafundować potencjalnym odbiorcom przesterów. Na szczęście wszystko da się dostosować w panelu sterowania oraz w programach, w których będziecie użytkować urządzenie.

Z moich osobistych odczuć po ponad dwóch latach korzystania ze sprzętu mogę powiedzieć, że jest to definitywnie najlepszy mikrofon, jaki do tej pory miałem. Ale czy jest tu cokolwiek do porównywania, kiedy wcześniej się korzystało z zestawów słuchawkowych i wszelkich podobnych rozwiązań? W każdym razie na obecną chwilę nie planuję i nie czuję potrzeby wymiany na lepszy egzemplarz z najwyższej półki.

A jeżeli chcecie przesłuchać jak brzmi on w akcji, zapraszam na mój kanał YouTube, gdzie wszelkie tworzone do tej pory materiały miały nagrywany komentarz właśnie na tym sprzęcie.


Wygląd i estetyka

Nie mam tutaj raczej zastrzeżeń. Kapsuła mikrofonu jest solidnej jakości, co sam potwierdzę, bo zdarzyło mu się twarde lądowanie na ziemi. Ale po kolei. Tak, kapsuła nie budzi wrażenia wykonanej niestarannie i swoje waży. Kwestią gustu jest czy założycie gąbkę czy nie. Osobiście uważam, że lepiej i estetyczniej mikrofon wygląda bez niej, ale też ze względów estetycznych mam ją założoną, żeby kurz nie dostawał się do elektroniki wewnątrz.

Kolejną kwestią jest pop-filter. Działa i sprawuje się bardzo dobrze – usuwa głoski wybuchowe. Początkowo go używałem, ale z czasem nauczyłem się jak mówić i dobierać odległość od samego mikrofonu, aby nie był potrzebny. Jedyną rzeczą, do jakiej bym się doczepił to jego rozmiar. Jest on dosyć pokaźnych rozmiarów i odpowiednie jego ustawienie przysparza problemów. Dobrze, że jest, ale można też zainwestować w coś lepszego i mniejszego.

Ramię mikrofonowe to także kwestia, która jak za cały zestaw jest wystarczające. Wytrzymuje ciężar mikrofonu i nie zdarzyło mi się narzekać. Jest stabilne i regulacja też raczej mi wystarcza. Jedyne, czego bym się czepiał to brak możliwości poprowadzenia przewodów wewnątrz ramienia. Ale tak jak z resztą – zawsze istnieje możliwość ewentualnej modernizacji. Osoby stawiające jednakże na estetykę mogą mieć problem ze sprężynami i samym przewodem, które jak wspomniałem – są widoczne na zewnątrz.


Podsumowanie

Reasumując jeżeli szukacie dobrego, ale też i niedrogiego mikrofonu, który posłuży Wam do rozmów ze znajomymi czy nagrywania audio, warto wziąć pod uwagę wybór opisywanego właśnie zestawu. Tak jak wcześniej zdarzyło mi się wspomnieć, po użytkowaniu go przez ponad dwa lata, mogę polecić ten produkt z całego serca. Za taką cenę powinien spełnić on oczekiwania początkujących entuzjastów tworzenia, nagrywania czy po prostu osób, które chcą podnieść jakość swojego audio o poziom wyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *